1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

IGOL człowiek legenda. Ks. Ignacy Cieślak SAC

 

 

Ksiądz Ignacy Cieślak był wieloletnim misjonarzem w Rwandzie, budowniczym i gorliwym kapłanem. Zmarł w 2002 roku w Rwandzie, do której pojechał w 1975 roku w wieku 59 lat. Obecnie jest patronem Szkoły Podstawowej w Dobieżynie i Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Buk.

Na spotkanie przybyło wielu misjonarzy i misjonarek z Rwandy, którzy osobiście znali księdza i dawali o nim świadectwo. Wśród nich nasza s. Danuta.

Dzień później, w niedzielę 6 października o godzinie 12:00 w Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej odbyła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Henryka Hosera oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej postać ks. Ignacego Cieślaka.

Oto kilka okruchów z tego, jak siostra Danuta tak wspomina Ojca Ignacego:

Na księdza Ignacego nie dało się mówić „ksiądz”, lecz „ojciec”. Był bowiem taki ojcowski, serdeczny i prosty. Ojciec pracował dużo fizycznie w swoim warsztacie. Potrafił wszystko naprawić. Naprawił dziurawy garnek, zepsutą kuchenkę, żelazko, naprawiał buty (…) Ojciec Ignacy Cieślak to prawdziwy kapłan alter Christi i każdy mógł w nim znaleźć kogo chciał: ojca, dziadka, przyjaciela, powiernika, człowieka, który usługiwał, dawał i przyjmował. (…) Ojciec Ignacy budował Kościół Boży i ten z cegły wypalanej i ten duchowy. W posłudze jako kapłan i w służbie jako człowiek.

 

Go to Top