1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Dać wędkę a nie tylko ryby

Mieszkańcy Kongo mówią: Gdybyśmy nie byli tak bogaci, bylibyśmy znacznie szczęśliwsi.

Nasze siostry misjonarki już od 25 lat żyją i pracują w takich właśnie realiach – w Burhinyi-Karhala (południowo-wschodni region Kongo). Nie wyjechały nawet w czasie zamieszek wojennych ofiarnie wspierając tamtejszą ludność. Nie sposób zliczyć ile dobra dokonało się przez ręce i serce sióstr! Od samego początku siostrom zależało na tym, aby dać potrzebującym nie tylko ryby, ale przede wszystkim wędkę. Kiedy tam przyjechały ludzie uprawiali tylko maniok i banany. Z biegiem czasu nauczyli się uprawiać fasolę, kukurydzę, soję, sorgo, słodkie ziemniaki, różne warzywa i owoce. To praca od podstaw.

W ten projekt kształcenia tamtejszej populacji wpisują się zorganizowane niedawno warsztaty pod hasłem: Szkolić, aby zmieniać na lepsze. Uczestniczyły w nich dwie siostry ze wspólnoty: Stanisława Urbaś i Leoncie Ingabire. Tak pisze o nich s. Stasia:

Warsztaty trwały od 16 do 21 stycznia 2020 i miały na celu pobudzenie sumienia odpowiedzialnych naszego regionu Burhinyi i zmobilizowanie ich do bardziej prężnego i skutecznego zaangażowania się we wszechstronny rozwój okolicy. Nasza wspólnota miała swój wkład w organizację tych warsztatów. Dałyśmy nocleg i wyżywienie 6 osobom prowadzącym, które przyjechały z miasta Bukavu, wypożyczyłyśmy dużą salę z naszego przedszkola Mwangaza, czuwałyśmy nad przygotowaniem posiłków.

Celem tych warsztatów było uświadomienie sobie, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za postęp i za rozwój swojego regionu. Chodziło również o zrozumienie, że człowiek żyjący w opresji wojny, lęku, biedy, niedostatku żywności również może i powinien stanąć na własnych nogach i własnymi rękoma ulepszać swój los. Aby współpracując ze Stwórcą wziął pełną odpowiedzialność za swoje życie. Aby nie oglądał się tylko na pomoc z zewnątrz, ale w solidarności ze swoimi braćmi i siostrami, pracował nad powiększeniem produkcji rolnej, nad rozwojem osobistym i całego regionu.

Go to Top