1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ten dzień był inny - ukryte świętowanie w Karamie

Z racji istniejącej sytuacji pandemii koronawirusa i dużych obostrzeń co do liczby osób, ich pochodzenia oraz formy bycia razem jakichkolwiek zgromadzeń modlitewnych czy świeckich, nasze świętowanie wyglądało inaczej niż do tej pory. W Rwandzie nie może gromadzić się więcej jak 30 osób i potrzebne jest zaświadczenie ujemnego testu, który kosztuje 50$ na osobę!!! To astronomiczna suma dla prostych ludzi ze wsi zajmujących się uprawą roli. Nasze zgromadzenie liturgiczne - z pomocą księdza proboszcza - potraktowałyśmy umownie jako spotkanie rodzinne. Tym sposobem zapewniłyśmy sobie usprawiedliwienie w razie nieprzewidzianej kontroli ze strony państwowych władz lokalnych. Aby móc zachować odpowiednią odległość, Msza święta była w dużej sali przedszkola. Aby nie stwarza pozorów święta, najbliższa rodzina sióstr przyszła w maskach i codziennym ubraniu - dopiero u nas przebierano sie w stroje świąteczne. Obydwie siostry są z Karama wiec nie było dużego problemu z przemieszczeniem się w sposób dyskretny. A ponieważ od sióstr codziennie słychać śpiewy liturgiczne wiec nawet dzieci nie zauważyły ze TEN DZIEŃ był inny.

Kilka zdań z samej Eucharystii dodaje s. Monika Kargol, najmłodsza misjonarka.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Francis Nolawula w asyście księdza Wikarego Alberta Bigitimana. Cała liturgia łącznie z ceremonią składania ślubów, odbyła się w języku kinyarwanda. Siostry Egidia i Chantal z radością w sercach złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W czasie przeistoczenia Dobry Bóg przyjął i przemienił wszystko na pożytek Kościoła Afrykańskiego i świata całego. Ksiądz proboszcz w swojej homilii zaznaczył, że poświęcić swe życie dla Pana Boga to nic innego jak żyć Ewangelią i radami ewangelicznymi. Bóg codziennie nas zaprasza by wchodzić w tajemnice Boże, by odkryć, co jest największą tajemnicą miłości. Zachęcał siostry neoprofeski do praktyki otwartych serc na Boga w każdej sytuacji życiowej, bo to jest właśnie droga dla osób Jemu poświeconych.  

Początek nowego etapu drogi jaką jest konsekracja zakonna to wielka radość dla całego Zgromadzenia. Życzymy siostrom wierności i ufności w codzienności oraz nieustannego radosnego wzrastania w miłości.

Go to Top