1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

MARIA KONOPNICKA do Służki : KOCHANA PAULINKO …

Ale jak się ma tytuł tej notatki do wspomnianego wyżej wydarzenia?

Sto lat temu Patronka szkoły Maria Konopnicka, w sposób niezwykle ciepły, pisała do drugiej z kolei przełożonej generalnej naszego zgromadzenia Matki Pauliny Lisieckiej:

Moja Droga Paulinko

Dziękuję Ci za wiadomości, jakich mi o sobie udzielasz. Są one ze wszech miar interesujące i odkrywają przede mną życie pełne poświęcenia i oddane pilnym celom oświaty… [ … ]. Bądź zdrowa moja droga Paulinko, niech Ci się szczęści w Twoich pracach i trudach …

18.VIII.1910 r   . M. Konopnicka

Jak widać z niniejszego listu podobało się polskiej pisarce młode zgromadzenie, które wtedy rozpoczynało działalność oświatową w Domu Generalnym w Mariówce www.sluzki.pl . O tych miłych, ukrytych w historii, zależnościach między naszym zgromadzeniem, a patronką szkoły XLII LO im. Marii Konopnickiej nie wiedział katecheta Pan Grzegorz Gęsikowski zapraszając nas do współpracy w organizowanym od dziesięciu lat Tygodniu Misyjnym w wyżej wymienionej szkole. W dziesięcioletni jubileusz Tygodnia Misyjnego w Konopie ( skrótowa nazwa liceum) wpisuje się bodaj siedmiokrotny udział sióstr misjonarek zgromadzenia sióstr służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. To sporo.

Bardzo dziękujemy katechecie Grzegorzowi za tę historyczną intuicję i za systematyczne zapraszanie nas do Konopy. Dziękujemy byłej Pani Dyrektor Bogusławie Kornaszewskiej-Ziółek i obecnej Marioli Borowskiej za popieranie tak pięknej i wychowawczej inicjatywy: otwierania i przekraczania granic państw, ale i własnych potrzeb. Składane bowiem świadectwo sióstr na katechezach dotyczyło misyjnej działalności Kościoła, a w tym posługi misyjnej naszego zgromadzenia w Rwandzie i Kongo.

Dziękujemy młodzieży za aż dwukrotne złożone ofiary na misje naszego zgromadzenia: ufundowanie w 2011 r. zbiornika wody dla placówki misyjnej w Cyangugu (Rwanda), a w tym roku wsparcie chorych na cukrzycę w Republice Demokratycznej Konga przez ofiarowane glukometry i paski diagnostyczne.

Dziękujemy młodzieży za złożone dary, które nie pochodzą z kieszeni biznesmenów prowadzących dochodowe firmy, ale z kieszonkowego i mają na sobie pieczęć ofiary i wyrzeczenia. W sposób szczególny dziękujemy młodzieży z Koła Misyjnego prowadzonego przez Pana Katechetę Grzegorza za całokształt zaangażowania. Dziękujemy za jubileuszowe świętowanie osłodzone przez smaczne, osobiście przygotowane ciastka.

A tak na koniec, z całą wiarą w świętych obcowanie, zwracam się z gorącą prośbą do patrzącej z nieba na naszą Ojczyznę Marii Konopnickiej:

Pani Mario, Poetko Polskiego Ludu

po stu latach proszę pochwalić Kadrę Dyrektorską i Nauczycielską w XLII LO w Warszawie
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i w LO im. Św. Królowej Jadwigi w Domu generalnym w Mariówce Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   za życie oddane pięknym celom oświaty.

Go to Top