1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Promyk Bożego uśmiechu w czasie pandemii

Uroczystej Mszy świętej w asyście siedmiu kapłanów przewodniczył ksiądz Biskup Philippe Rukamba, ordynariusz diecezji Butare. W homilii ks. Biskup podkreślił ważny element świadectwa osoby konsekrowanej – radosną i przepełnioną miłością służbę. Na wzór Maryi ma ona wkładać cale serce w to, co robi i robić to z miłości. I tym się różni od innych ludzi wykonujących te same prace.

Po homilii s. Marguerite złożyła śluby wypowiadając znane wszystkim służkom słowa: Dla większej chwały Bożej (…) ja, siostra Marie Marguerite, składam w ofierze Bogu Wszechmogącemu całą siebie (…) i ślubuję zachować czystość, ubóstwo i posłuszeństwo przez całe życie moje. Następnie neoprofeska podpisała akt wieczystych zaślubin na ołtarzu i na nim go pozostawiła, aby złączyć ofiarę swojego życia z ofiarą Jezusa Chrystusa.

W tym szczególnym dniu siostrze Marguerite towarzyszyła nie tylko rodzina zakonna, którą obrała sobie na wieki, ale również Ojciec i najbliższa rodzina naturalna. Mama radowała się najmłodszą córką z nieba. Niestety liczba osób biorących udział w uroczystości była ograniczona z powodu restrykcji związanych z pandemią. Pusty niemal kościół przy tak ważnym święcie, to smutny widok, co w kulturze rwandyjskiej dało się odczuć jeszcze dotkliwiej. Zabronione były tańce, a przecież są one wrośnięte w każdy wymiar świętowania. Piękne śpiewy i oprawa liturgiczna pozwoliły uczestnikom skupić uwagę na najważniejszych aspektach tego dnia – na Eucharystii i włączonych w nią ceremonii ślubów wieczystych..

s. Stanisława Oszywa

Go to Top